Jazda konna i opieka nad koniem to hobby, które wymaga poświęcenia sporej ilości wolnego czasu. Jeśli ciągle Ci go brakuje, przeczytaj artykuł. Znajdziesz w nim sposoby na organizację czasu, tak aby produktywnie wykorzystać go w stajni.
Nawyki które ułatwią życie jeśli dysponujemy okrojonym czasem
- Planowanie
Zaplanuj wyjazdy do stajni, najlepiej z tygodnia na tydzień. Określ dni (jeśli nie możesz być codziennie) oraz godziny. Stałe pory dnia, np. do południa, albo przed wieczornym karmieniem są również istotne z punktu widzenia koni, które szybko się uczą i lubią mieć ustalony “harmonogram” swojego dnia.
- Lista “TO DO”
Ustal i napisz, co masz do zrobienia w ciągu dnia. Dużym ułatwieniem czasu jest organizacja zadań wg 4 kategorii:
- ważne i pilne
- ważne i niepilne
- nieważne i pilne
- nieważne i niepilne
Jeśli każda sprawa jest pilna i ważna, wszystkie wydają się równie istotne. Wkładasz dużo wysiłku by je “odhaczyć” a okazuje się, że nie masz efektów. Z natłoku obowiązków “wyłów” tylko te najważniejsze i nim podporządkuj dzień. Ustal, że w dni w które jedziesz do konia, to on jest priorytetem.
Przykłady rzeczy, które z perspektywy koniarza, należą do poszczególnych kategorii:
Ważne i pilne:
- zamarznięte/puste poidła
- urazy/skaleczenia
- kolka
- brak siana na padoku
- zerwany pastuch
Ważne i niepilne:
- usunięcie kamieni z maneżu
- sprzątanie padoku i stajni
- ustalenie priorytetu i celu w treningu
- znalezienie trenera
- ustalenie harmonogramu treningu
- zamówienie i przywiezienie paszy
Pilne i nieważne
- rozmowy telefoniczne, które nie są istotne
- rozmowy na stajennym czacie, które nie są istotne, wartościowe, nie odnoszą się do kwestii zasadniczych – ważnych i pilnych
- odpowiedzi na powiadomienia na komunikatorach on-line, które nie są ważne
- “upiększanie” obejścia, stajni przed wizytą gości
Nieważne i niepilne
- scrollowanie social mediów bez celu
- oglądanie bezwartościowych filmów w TV lub na YT
- tracenie czasu na bezproduktywne rozmowy z ludźmi, którzy źle wpływają na twoją psychikę
Instynktownie wiemy, że należy skupiać się na sprawach ważnych i pilnych, a olać nieważne i niepilne. Problemem wydają się sprawy ważne i niepilne, oraz pilne i nieważne. Z reguły bezwiednie angażujemy się w sprawy pilne ale nieważne ale efekty zaangażowania są nieproporcjonalnie małe do nakładu sił i czasu.
- Priorytet
Wybierz tylko jedną kluczową rzecz, która przyniesie jak najwięcej korzyści w treningu i tylko na niej się skup. Pamiętaj, że priorytet oznacza JEDNĄ rzecz. Aby utrwalić pożądane zachowanie/umiejętność potrzebujemy ok 5 sesji z koniem, podczas których pracujemy nad określonym celem. Nie poświęcaj czasu i energii próbując zajmować wieloma sprawami na raz.
- Skupienie – uważność – mindfulness
Czas w stajni traktuj jako czas medytacji, wyciszenia i skupienia tylko na swoim koniu, szczególnie podczas treningu. Jeśli lubisz towarzystwo innych pensjonariuszy i ploteczki, a wiesz, że masz bardzo ograniczony czas na przyjazd, wybierz takie godziny (o ile to możliwe) kiedy w stajni jest pusto 🙂
- Porządek
Utrzymuj porządek, odkładaj rzeczy na miejsce, na bieżąco sprzątaj (dotyczy to także padoków) i czyść sprzęt. Tym sposobem nie będziesz tracić czasu na znalezienie sprzętu, odplątanie lonży, albo “odgruzowanie” paki z bałaganu. Trzymaj w stajni tylko te rzeczy, których aktualnie używasz. Pamiętaj, że mniej rzeczy to mniej sprzątania i czyszczenia.
- Konsekwencja i metoda małych kroków
Nie od razu Rzym zbudowano. Ustal cel i czas w jakim chcesz go osiągnąć, a drogę do niego podziel na małe, “kontrolne” etapy. Regularność w treningu jest kluczem do sukcesu. Lepsze są sesje 20 minutowe co drugi dzień, niż godzinne, dwa czy trzy dni z rzędu z długą przerwą.
- Asertywność
Są sytuacje w których koledzy czy znajomi potrzebują bezwzględnej pomocy ale też są i takie, gdzie inni ludzie wykorzystują twoją dobroć dla swoich korzyści. Jeśli czujesz się wykorzystywany w sprawowaniu opieki nad cudzym zwierzęciem lub ciągle wykonujesz za kogoś obowiązki naucz się mówić “nie”. Nie czuj się także w obowiązku udzielenia komuś wsparcia lub pomocy, jeśli nie masz na to ani czasu ani ochoty. Umiejętność mówienia nie może być kluczem do wygospodarowania czasu na twój priorytet.
- Reguła Pareto
Jest to reguła 80/20, którą Richard Koch definiuje tak: “zgodnie z regułą 80/20 zdecydowana mnijeszość przyczyn, bodźców albo wysiłków prowadzi do zdecydowanej większości skutków, reakcji albo osiągnięć”.
Co to oznacza w praktyce? Ano to, że właściwa decyzja, odpowiada za gros konsekwencji. Za 80% sukcesu odpowiada tylko 20% całkowitego nakładu pracy. Albo inaczej – tylko 20% naszych działań daje wspaniałe rezultaty, a 80% – nie.
Uświadomienie sobie schematu naszych działań i wyłowienie tylko najistotniejszej kwestii (tej, która przyczyni się do rozwiązania większości problemów lub przyniesie najwięcej korzyści), przyczyni się do wzrostu produktywności – czyli osiągnięcia zamierzonego celu przy użyciu jak najmniejszych zasobów, np. czasu i pieniędzy.
Przykład 1
Przyjeżdżasz do stajni i:
- nie umiesz złapać konia na pastwisku,
- masz problemy z jego spokojnym staniem przy czyszczeniu, bo się wierci i jest zdenerwowany z powodu oddzielenia od stada,
- nie umiesz go osiodłać,
- drugie tyle zajmuje Ci dostanie się na jego grzbiet, bo ciągle odchodzi od podestu,
- chcesz jeździć ale jest to praktycznie awykonalne, bo koń jest spięty, nerwowy, rży do stada i zanim uda ci się go rozluźnić w zasadzie minął twój czas, jaki możesz poświęcić na pobyt w stajni.
Za każdym razem sytuacja się powtarza. Co zrobić? Zrewiduj swoje podejście i umiejętności konia. Z powyższej sytuacji wynika, że koń ma problemy separacyjne, jest niepewny siebie i nie umie stać spokojnie przywiązany. Który z powyższych problemów jest wg ciebie źródłem nieefektywnego treningu i rozwiązanie którego w pierwszej kolejności poprawi jakość następnych?
Przykład 2
Jesteś właścicielem stajni/pensjonatu, który prowadzi naukę jazdy konnej.
Wg zasady Pareto 80% twoich zysków pochodzi z 20% twojej pracy. Teraz przeanalizuj gdzie zarabiasz więcej (pensjonat czy jazdy) i na co poświęcasz więcej czasu (obsługa pensjonatu czy prowadzenie jazd, prowadzenie grafiku, poszukiwanie nowych koni do szkółki, poszukiwanie instruktorów);
Jeśli pensjonat przynosi większość twoich dochodów, ale spędzasz większość czasu starając się, aby grafik jazdy konnej był obłożony, być może poświęcasz swoje wysiłki w niewłaściwym “centrum zysków”.
Co by się stało, gdybyś spędził 80% swojego czasu na uszczęśliwieniu swoich pensjonariuszy i zadbał o stałe obłożenie swojego pensjonatu, unikając problemów związanych np. z wejściem nowego konia do stada, a zrezygnował z prowadzenia jazd rekreacyjnych lub poświęcaniu czasu na sprawy pilne ale nieważne z punktu widzenia pensjonariusza? Twój biznes prawdopodobnie byłby bardziej opłacalny.
Wniosek jest następujący – jeśli jesteś świadomy tego, na co poświęcasz czas i pieniądze, oraz na czym zarabiasz i na co tracisz najwięcej pieniędzy, lepiej ulokujesz swoje zasoby i podejmiesz lepsze decyzje biznesowe.
Podsumowując
Ludzie, którzy mają najbardziej znaczące i satysfakcjonujące doświadczenia związane z końmi i ogólnie życiem:
- mają jasno określone cele,
- potrafią mówić nie,
- selekcjonują,
- planują i dążą do celu metodą małych kroków,
- wykonują tylko te zadania i angażują się tylko w takie zajęcia, które są dla nich ważne,
- nie reagują na otaczający nas hałas z zewnątrz.
Źródła:
Gary Keller, Jedna rzecz