Obserwuj

Jak poprawić jakość kopyt u konia?

W tym artykule dowiesz się co ma wpływ na jakość kopyt u konia i jak poprawić ich kondycję.
18 kwietnia, 2024
3 minut czytania

Mówi się, że nie ma konia bez kopy i jest to w 100% prawda. Na forach są niezliczone zapytania dotyczące preparatów do kopyt i suplementów, które wspomagają proces odbudowy. Niestety nie ma jednego magicznego środka, a na stan kopyt wpływa kilka czynników.

Co wpływa na kondycję kopyt:

  • dieta
  • środowisko 
  • kowal
  • uwarunkowania genetyczne

Dieta a kopyta u konia

Podstawą zdrowia, a tym samym zdrowych kopyt konia jest odpowiednio zbilansowana dieta, która oprócz odpowiedniej ilości energii pokrywa zapotrzebowanie na aminokwasy egzogenne, a także minerały i witaminy.

W przypadku kopy w słabej kondycji można rozważyć suplementację. Jakie substancje wpływają na jakość kopyt i warunkują ich przyrost?

  • biotyna
  • cynk
  • miedź
  • metionina
  • lizyna

Suplementując konia należy pamiętać, o jednej istotnej kwestii – kopyta rosną wolno i nie da się ocenić efektów suplementacji po dwóch, trzech tygodniach. Odrost całego roku trwa co najmniej rok, nawet do 15 miesięcy

Suplementy nie poprawią stanu zastanego, tylko sprawią, że kopyto będzie szybciej odrastać i będzie lepszej jakości. Celem suplementacji jest pobudzenie wzrostu. Należy wybrać odpowiedni suplement i czekać. Najgorszą opcją jest nieregularność albo zmiany w suplementacji i żywieniu, a ich objawem mogą być pierścienie na kopytach.

Substancje czynne:

Biotyna

Można dodawać w osobnym preparacie albo jest już komponentem balancerów; Dawka, która ma znaczenie terapeutyczne wynosi co najmniej 20-25 mg/dzień, a niektóre badania mówią nawet o 100 mg; w przypadku biotyny można zastosować regułę – im więcej, tym lepiej – im więcej dajesz, tym lepszy uzyskasz rezultat. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554493/

Cynk i miedź

Te dwa pierwiastki śladowe są od siebie zależne  i nie rozumiem dlaczego w dużej ilości suplementów pojawia się tylko i wyłącznie cynk. Cynk i miedź walczą o ten sam “kanał” wchłaniania. Za duża ilość cynku zmniejsza przyswajalność miedzi. Wyobraź sobie maszynę losującą w której jest 100 kulek czarnych i 3 białe. Prawdopodobieństwo wylosowania białej jest znikome i tak jest w przypadku przekroczenia dawek cynku.

Prawidłowy bilans cynku do miedzi, powinien wynosić 4:1, dlatego szukajcie suplementów, w których na na 1 kg przypada 4000 mg cynku i 1000 mg miedzi. Normy NRC mówią o minimalny zapotrzebowaniu dziennym na cynk 100 mg na 100 kg masy ciała i na miedź 20 mg na 100 kg masy ciała. Aby uniknąć niedoborów to  dawki lepiej wyliczyć na poziomie 150-200% dziennego zapotrzebowania.

Warto podawać cynk i miedź w formie organicznej – pod postacią chelatu – kompleksu jonu metalu z aminokwasem (cynk+metionina i miedź+lizyna), zwiększa to biodostępność, czyli przyswajalność.

Lizyna i metionina

Są to aminokwasy egzogenne. Oznacza to, że koń nie może ich sam wyprodukować, tylko muszą zostać dostarczone z pożywieniem. Lizyna i metionina są głównymi składnikami budulcowymi białek. O roli aminokwasów w diecie konia przeczytasz tutaj.

Metionina jest niezbędna, aby organizm wytworzył cysteinę – aminokwas siarkowy, który jest potrzeby do produkcji keratyny. Keratyna to składnik budulcowy włosów i paznokci, czyli w przypadku konia – rogu kopytowego.

Zapewniając koniowi odpowiednią dawkę substancji odżywczych, musimy mieć pewność, że dotrą z krwią do kopyt konia, jednak w przypadku stanów zapalnych dopływ krwi do tkanek jest utrudniony, dzieje się tak w przypadku kulawizn, ochwatu, dużych urazów, dlatego w takim przypadku jest niezbędna opieka weterynarza i podanie odpowiednich leków. 

W przypadku koni insulinoopornych, ochwatowych, dieta musi zawierać poniżej 12% NSC (cukru i skrobi).

Środowisko

Na stan kopyt istotne znaczenie mają warunki w jakich funkcjonuje koń. NIestety zmora większości stajni to gigantyczne błoto w okresie jesienno-zimowym. Konie stojące przez długi czas na błotnistym i mokrym podłożu będą mieć problemy ze strzałką, cienką podeszwę co znowu sprzyja podbiciu, powstawaniu ropni i dużych urazów.

Niska i wysoka temperatura również ma wpływ na kopyta – ogranicza ich wzrost. Kopyta najszybciej rosną wiosną i jesienią.

Kowal

Myślę, że wybór kowala i dobre relacje z nim są tak samo istotne jak w przypadku weterynarza.Trudno o termin do dobrego kowala, a ten zawód jest naprawdę wysoką sztuką – kowal musi znać mechanikę ruchu, budowę kopyta, czytać zdjęcia RTG,  wiedzieć jak uzyskać odpowiednie kąty. Dobre relacje są istotne, aby trzymać się ustalonego terminu i go nie przeciągać. Pionowe pęknięcia kopyt są często efektem zbyt długiego pazura.

Genetyka

Niestety bywa i tak, że mimo odpowiedniej diety, suplementacji  kopyta są słabe. W tym przypadku mogą pomóc jedynie regularne wizyty dobrego kowala.

Na koniec podam tip na suche i pękające kopyta. Jeśli twój koń ma taki problem, dodaj do diety tłuszcz z dużą zawartością omega-3. Dobrze sprawdzi się olej z ryb z kwasami DHA i EPA. Olej dostarcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają wpływ na jakość sierści oraz poprawiają elastyczność i wilgotność kopyt.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Niedawno opublikowane