Obserwuj

Końska profilaktyka – cztery rzeczy o których musisz pamiętać

Podstawowe działania profilaktyczne o których musisz pamiętać jako właściciel konia.
1 czerwca, 2022
3 minut czytania
Zdjęcie @Philippe Oursel

Stając się właścicielem swojego wymarzonego rumaka jednocześnie musisz być świadomy, że bierzesz pełną odpowiedzialność za jego zdrowie i samopoczucie. O czym więc nie zapomnieć? 

Zgodnie z dewizą „lepiej zapobiegać niż leczyć” chcielibyśmy przybliżyć Ci czynności, których nie możesz zaniedbać mając swojego konia. Tym zabiegom Twój wierzchowiec będzie musiał być poddawany regularnie. Są one jednym z niezbędnych elementów zdrowia i kondycji konia.

Szczepienia 

Szczepienia to jedne z najważniejszych działań zapobiegawczych. Mają one za zadanie uchronić Twojego konia przed chorobami, które są dla niego bardzo niebezpieczne – bywa, że nawet śmiertelne.

Jak szczepimy?

  • konie biorące udział w zawodach szczepi się co 6 miesięcy – bez tego nie zostaną dopuszczone do startów
  • konie nie biorące udziału w zawodach można szczepić raz w roku  

Szczepienia obowiązkowe

Do szczepień obowiązkowych zaliczamy te przeciwko 

  • grypie
  • tężcowi 

Zwykle konie szczepi się preparatem skojarzonym, zawierającym oba te antygeny. U źrebiąt i koni starszych które do tej pory nie zostały zaszczepione należy najpierw wykonać bazę – szczepienie powtarzamy po miesiącu, następnie po 6 miesiącach i później już według standardowego schematu. 

Szczepienia nieobowiązkowe 

Do szczepień nieobowiązkowych zaliczamy szczepienia przeciwko

  • herpeswirusowi 
  • wściekliźnie
  • grzybicy

Szczepienie przeciwko EHV4 i EHV1 (herpeswirus) jest szczególnie istotne dla klaczy źrebnych – wirus powoduje poronienia.

Konie startujące w zawodach lub często zmieniające swoje miejsce pobytu również dobrze jest zaszczepić przeciwko temu wirusowi.

Uwaga: Szczepienie nie chroni koni przed wersją neurologiczną, może jedynie złagodzić przebieg choroby.

W przypadku wścieklizny, zwykle szczepi się tylko zwierzęta przebywające na obszarze będącym realnie zagrożonym tym wirusem.

Szczepienie przeciw grzybicy wykonuje się u zwierząt które przebyły kiedyś grzybicę, bądź są w trakcie jej leczenia.

Odrobaczanie 

Inwazja pasożytów jest bardzo obciążająca dla organizmu konia. Nieprawidłowy cykl i zbyt rzadkie odrobaczanie grożą wieloma powikłaniami zdrowotnymi u  wierzchowców. 

Zwierzęta są szczególnie narażone na zakażenie, gdy w stajni nie dba się o czystość otoczenia – w boksach lub wiatach zalega obornik, a padoki nie są regularnie sprzątane z odchodów. Wysoce podatne na pasożyty są źrebaki i młode konie.

Masowa obecność pasożytów wewnętrznych w organizmie może objawiać się: 

  • utratą masy ciała
  • biegunką lub problemem wody kałowej
  • osłabieniem
  • kaszlem (wędrówka pasożytów przez płuca) 

Konie powinny być odrobaczane cztery razy w roku, zgodnie z cyklem poszczególnych pasożytów. 

Jeśli interesuje Cię kiedy dokładnie odrobaczać swojego rumaka zajrzyj do artykułu „Kalendarz odrobaczania”. 

Kowal

Udomowione konie mają zdecydowanie mniejszą ilość ruchu po zdecydowanie mniej urozmaiconym podłożu niż ich dzicy pobratymcy, dlatego ich kopyta nie są w stanie samoczynnie ścierać się.

Werkowanie kopyt powinno odbywać się w przypadku koni nie kutych co 6-8 tygodni a w przypadku koni podkutych co 4-6 tygodni.

Kontrola uzębienia 

Ostatnie o czym obowiązkowo musisz pamiętać to kontrola uzębienia. Koniom zęby rosną przez całe życie, a ich niewystarczające ścieranie podczas przeżuwania pokarmu z czasem powoduje tworzenie się ostrych krawędzi, które ranią policzki zwierzęcia i uniemożliwiają prawidłowe gryzienie paszy. Powoduje to również brak akceptacji kiełzna. 

Dentysta powinien odwiedzać konia średnio raz w roku, choć zdarzają się konie które zabiegu tarnikowania wymagają częściej lub rzadziej.

U młodych koni mogą wystąpić tzw. wilcze zęby, które trzeba usunąć a u starszych bywa że jakiś ząb może się psuć.

Przy okazji wizyty np. szczepiennej, można poprosić weterynarza o sprawdzenie uzębienia a następnie, w razie konieczności,  umówić się na zabieg.

To już wszystkie rutynowe i jednocześnie obowiązkowe czynności o których musisz pamiętać. Stosując się do nich zaoszczędzisz koniowi i sobie wielu nieprzyjemnych problemów.

Niedawno opublikowane