Obserwuj

Ziewanie u koni — co oznacza?

Ziewanie to naturalne zachowanie konia, ale co ono oznacza? To dobrze czy źle, kiedy koń ziewa?
17 listopada, 2022
2 minut czytania
Zdjęcie @rihaij/Pixabay

Ziewanie to powszechnie występujące zachowanie zarówno w świecie zwierząt, jak i u ludzi. Ziewanie to  odruch mimowolny. Istnieje wiele teorii na temat ziewania, jednak nie znamy jednoznacznej przyczyny. U ludzi ziewanie jest postrzegane jako naturalna reakcja na zmęczenie. Uważa się, że przyczyną ziewania jest niedotlenienie mózgu, a biorąc głęboki wdech, doprowadzamy sporą dawkę tlenu do naczyń krwionośnych. Ziewanie pojawia się również w sytuacjach stresowych. Kilka badań klinicznych wykazało, że pacjenci z zaburzeniami lękowymi ziewają częściej, dlatego też ziewanie można uznać, za zachowanie o podłożu emocjonalnym.

A co z końmi? Dlaczego konie ziewają i co to oznacza?

Konie również mają tendencję do kumulowania  stresu w swoim ciele. Prawdopodobnie nie raz widzieliście, jak koń ziewa w trakcie lub po treningu albo podczas masażu. Jest to znak, że koń uwalnia napięcia, jakie są w jego ciele, albo odreagowuje stresującą sytuację.

Ziewanie jest również naturalnym końskim zachowaniem — konie ziewają, kiedy są zmęczone lub w czasie, kiedy wypada ich pora odpoczynku, jednak nagłe nasilenie tego odruchu może wskazywać na dyskomfort. W niektórych przypadkach jest to oznaka zaburzeń układu pokarmowego, wrzodów żołądka, bólu lub kolki. Ziewając, koń próbuje uśmierzyć ból.

Ziewanie może być również wskaźnikiem dobrostanu koni. Badanie przeprowadzone we Francji w 2011 roku przez dr Fuerix wskazało, że częstsze ziewanie ma związek z warunkami chowu. Przetrzymywanie konia w boksie, w izolacji, ograniczona dostępność siana zwiększały poziom stresu. Autorka badania wykazała, że zwiększona częstotliwość ziewania występowała u koni łykających i tkających, a wiemy, że stereotypie w zachowaniu są wynikiem udomowienia koni i trzymania w ich warunkach daleko odbiegających od naturalnych.

Aby dowiedzieć się, czy istnieje korelacja pomiędzy zwiększonym ziewaniem a udomowieniem, polska badaczka Aleksandra Górecka-Bruzda przeprowadziła kolejne badanie. Obserwacje prowadzono na dwóch grupach koni — prymitywnych  żyjących dziko w rezerwacie i udomowionych, które żyły w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. 

Autorzy stwierdzili, że konie domowe nie ziewały częściej niż konie dzikie. Co ciekawe, badania wykazały, że czynnikiem  powodującym wzmożone ziewanie jest wyższy poziom testosteronu i pobudzenie wywołane interakcjami i zachowaniami społecznymi między ogierami.

Ponieważ wyższa częstotliwość  ziewania była zauważona u koni narażonych na stres na skutek przetrzymywania w stajni, w izolacji oraz nie zaobserwowano wzmożonego ziewania u koni, żyjących w naturalnych warunkach, bez względu na to, czy były udomowione, czy też nie,  można stwierdzić, że częstotliwość ziewania zależy od samopoczucia koni.

Jako opiekunowie powinniśmy zwracać uwagę na dobrostan i zapewniać warunki bytowe, zgodne z wymaganiami gatunku. O potrzebach koni przeczytasz w artykule: Jakie są najważniejsze potrzeby konia.

Podsumowując

Przyczyn ziewania koni może być kilka:

  • konie ziewają, aby uwolnić napięcie w ciele;
  • wzmożone ziewanie może być oznaką dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czasem jest to jedyny objaw wrzodów lub też próbą uwolnienia od bólu;
  • ziewanie jest narzędziem komunikacji; konie również naśladują to zachowanie, jak ludzie; ziewanie jest też sygnałem uspokajającym dla innych członków stada;
  • ziewanie nie jest oznaką relaksu tylko uwolnienia się od dyskomfortu; 

Pamiętaj, że stres i niepokój mogą wywołać poważne problemy zdrowotne. Jeśli zauważysz, że twój koń nagle zaczął ziewać, to prawdopodobnie próbuje uwolnić się od dyskomfortu i napięcia.

Niedawno opublikowane