Obserwuj

Prokrastynacja w jeździectwie i życiu

Prokrastynacja w kontekście jeździectwa może dotyczyć różnych obszarów: opieka nad koniem, trening, czy zarządzanie czasem spędzonym w stajni. W artykule dowiesz się czym jest prokrastynacja i co z nią zrobić.
26 grudnia, 2023
3 minut czytania

Co to jest prokrastynacja?

Prokrastynacja to zwyczaj odkładania wykonywania zadań na później pomimo istniejącej konieczności realizacji. Jest to forma unikania pracy lub decyzji, często motywowana chwilową potrzebą uniknięcia nieprzyjemności, stresu, podjęcia trudnych działań. 

Prokrastynacja może prowadzić do:

  • opóźnień w osiąganiu celów, 
  • obniżenia efektywności
  • zwiększenia poziomu stresu związanego z zadaniem do wykonania.

Długotrwała prokrastynacja może mieć negatywne konsekwencje zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

Prokrastynacja w jeździectwie

Prokrastynacja w kontekście jeździectwa może dotyczyć  opieki nad koniem, treningu, czy obowiązków stajennychi. Przykłady:

  • trening – opóźnianie treningu, odwoływanie, rezygnacja z różnych powodów, np: braku motywacji, braku progresu, wypalenia lub ze zwykłego lenistwa;
  • utrzymanie porządku i czystości – brak planu dnia i odkładnie codziennych obowiązków na później: sprzątanie padoków, wywóz obornika, zamiatanie, ogarnięcie paszarni i mycie misek, wiader, żłobów;
  • wizyty weterynaryjne – opóźnianie wizyty weterynaryjnych, szczepień, profilaktyki dentystycznej, często z powodu braku środków i nieumiejętnego planowania wydatków nieregularnych; 
  • naprawa i czyszczenie sprzętu – często kupujemy nowy sprzęt,  zamiast poświęcić czas na naprawę zepsutego;
  • pielęgnacja konia – czyszczenie, mycie kopyt, szczególnie w okresie jesienno-zimowym;

Prokrastynacja w jeździectwie może mieć negatywne skutki zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie czynniki prowadzą do zwlekania z zadaniami i aktywnie pracować nad ich eliminowaniem.

Jak radzić sobie z prokrastynacją?

W opozycji do prokrastynacji stoi działanie i przełamanie schematu do jakiego przyzwyczajony jest nasz mózg. Oczywiście wiąże się z to wyjściem ze strefy komfortu. Co w takim razie zrobić, aby przełamać błędne koło i zacząć działać?

Zacznij tam, gdzie jesteś.
Wykorzystaj to, co masz. 
Rób to, co możesz.

  1. Zacznij tam, gdzie jesteś

Prokrastynator zwleka z rozpoczęciem działania czekając na idealne warunki lub moment, który tak naprawdę nigdy nie nadejdzie. Zaczynając od tego, co masz, nawet jeśli jest to niewiele (czasu, pieniędzy, umiejętności) możesz przerwać cykl prokrastynacji. Mały krok to lepszy start, niż brak jakiegokolwiek działania.

Czasami plany treningowe wydają się zbyt ambitne, a ilość obowiązków stajennych może przytłoczyć. Zacznij od drobnych kroków – może to być krótka sesja treningowa czy chwila spędzona na pielęgnacji konia. Ważne, aby ruszyć się do przodu, nawet jeśli początkowo wydaje się to niewielkim postępem.

  1. Wykorzystaj to, co masz

Prokrastynacja wynika często z przeświadczenia, że mając tylko najlepsze narzędzia, umiejętności możesz osiągnąć cel. Nawet jeśli zasoby są ograniczone warto od nich zacząć, bo często okazują się być wystarczające do rozpoczęcia pracy. 

Czytając ostatnio raport o zawodach i kompetencjach przyszłości, dowiedziałam się, że jedną z poszukiwanych umiejętności jest uczenie immersyjne, polegające na skoku na głęboką wodę – czyli zanurzeniu się w nieznanym środowisku i uczeniu się. Na pewno takie podejście związane jest z wychodzeniem ze strefy komfortu.

W pracy z koniem mało kto ma idealne warunki. Często zasoby, jakimi dysponujemy, są wystarczające, aby osiągnąć mały sukces. Wykorzystuj dostępną przestrzeń, czas, sprzęt. Każda chwila spędzona z koniem to inwestycja w relacje.

  1. Rób to, co możesz

Do tej myśli świetnie odnosi się pytanie: Jak zjeść słonia? Odpowiedź: Po kawałku. Prokrastynator może odkładać zadanie, czując, że nie może wykonać wszystkiego od razu. 

Przeciwdziałaj takiemu podejściu dzieląc duże zadanie na etapy i określ je w czasie. Rób to, co możesz w danym momencie skupiając się na zadaniach pilnych i ważnych. Nie próbuj robić wszystkiego jednocześnie. 

Nawet krótka sesja treningowa, mająca na celu poprawienie jednego elementu przyniesie progres. Pamiętaj, że każdy mały krok przybliża Cię do celu.

Podsumowując:

Prokrastynacja w jeździectwie może zatrzymać nasz postęp, ale pamiętajmy, że każdy krok naprzód, choćby najmniejszy, zbliża nas do celu. Zacznijmy działać teraz, korzystając z tego, co mamy, i róbmy to, co jest w naszej mocy. Bo w jeździectwie, podobnie jak w życiu, droga do sukcesu zaczyna się od pierwszego kroku.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Niedawno opublikowane