Obserwuj

Co zrobić, aby dobrze wybrać stajnię dla konia?

Wybór stajni powinien być podyktowany przede wszystkim dobrostanem konia. Dobry pensjonat powinien zapewnić zwierzęciu nieograniczony dostęp do siana, wody, bezpieczne i odpowiednio duże padoki oraz kontakt z innymi przedstawicielami gatunku.
1 czerwca, 2022
4 minut czytania
Zdjęcie @Clint Patterson

Wybór odpowiedniego pensjonatu dla konia to najważniejsza decyzja, jaką powinien podjąć opiekun zwierzęcia jeszcze przed jego zakupem. Od tego w jakich warunkach żyje koń, zależy jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Ma to kluczowe znaczenie dla codziennych relacji i treningu. Dowiedz się, jak wybrać dobry pensjonat dla twojego konia.

  • Jak uniknąć błędów już na samym początku?
  • Czego bezwzględnie potrzebuje mój koń?
  • Jakie pytania muszę sobie zadać wybierając pensjonat?

Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, na co zwrócić uwagę podczas wyboru pensjonatu, tak aby zapewnić zwierzęciu zdrowie, a sobie komfort pracy i opieki.

Błędne decyzje przy wyborze pensjonatu

Większość problemów zdrowotnych i behawioralnych koni jest efektem nieprawidłowej opieki oraz niezapewnienia odpowiednich warunków bytowych. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, koniecznie zapoznaj się z wymaganiami bytowymi konia jeszcze przed jego zakupem! Również nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji, tylko dlatego, że może nie być później miejsca, albo za namową znajomych. Często okazuje się, że pomoc przy opiece i treningu jest obiecana na wyrost, z prozaicznej przyczyny – braku czasu.

Czego potrzebuje koń?

Aby zaspokoić minimum końskich potrzeb, wybierając pensjonat, zwróć uwagę na trzy aspekty:

  1. Czy konie mają nieograniczony dostęp do pasz objętościowych?
  2. Czy konie mają nieograniczony dostęp do czystej wody?
  3. Czy konie mają możliwość chowu w stadzie i swobodnego ruchu na dużej i bezpiecznej przestrzeni?

Jeśli nie wiesz, dlaczego te trzy elementy muszą zostać bezwzględnie spełnione, proszę zapoznaj się z artykułem “Trzy filary dobrostanu konia” (link). Jeśli wybrany przez Ciebie pensjonat nie spełnia zestawu minimalnych kryteriów, nie bierz go pod uwagę. Trzymanie konia w stajni gdzie:

  • ma reglamentowane siano wg uznania stajennego/właściciela,
  • siano/owies/słoma są kiepskiej jakości,
  • spędza większość czasu w boksie (powyżej 12 godzin),
  • są dni, kiedy w ogóle nie jest wypuszczany na padok/pastwisko,
  • ma dostęp na zewnątrz tylko do małej kwaterki,
  • nie ma kontaktu ze stadem,

jest główną przyczyną jego problemów zdrowotnych i behawioralnych. Ma to przełożenie na relacje ze zwierzakiem i oczekiwania dotyczące bezpiecznego spędzania czasu.

Co jest dla mnie ważne?

Maksymalne kryteria to te, które spełniają twoje oczekiwania. Każdy z nas ma inne, dlatego tworząc swój zestaw, weź pod uwagę następujące aspekty:

Dojazd do stajni i odległość od domu.

Bywa tak, że koń jest chory albo ma kontuzję i niestety wymaga codziennego zaangażowania właściciela w proces leczenia lub rehabilitacji.

Co chcemy z koniem robić i czy jest w treningu?

  • Jeśli chcesz regularnie użytkować konia, ważny jest dostęp do bezpiecznej infrastruktury — lonżownik, maneż z dobrym podłożem, na którym nie stoi woda to minimum. 
  • Jeśli nie chcesz rezygnować z jazdy w okresie jesienno-zimowym warto, aby była hala.
  • Jeśli lubisz wyjazdy w teren, to sprawdź wcześniej okolicę idąc na spacer. Zobacz i popytaj okolicznych mieszkańców, czy można bez problemu korzystać ze ścieżek lub przejechać przez pole. Ważnym aspektem dotyczącym bezpieczeństwa jest również to, czy trzeba pokonać ruchliwą ulicę. Niestety wypadki się zdarzają a spłoszony koń może sam wrócić do stajni. Jeśli będzie musiał pokonać drogę o sporym natężeniu ruchu, może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla kierowców.
  • Jeśli lubisz kameralną atmosferę, nie masz ambicji na regularny trening, nie wybieraj stajni sportowej. Takie pensjonaty mają bardzo dobrą infrastrukturę ale jest ona oblegana przez osoby, które regularnie trenują i przygotowują się do zawodów. Weź pod uwagę to, że osoba mająca trening powinna mieć pierwszeństwo w użytkowaniu infrastruktury przed osobą, która przychodzi na halę lub maneż tylko po to, aby pospacerować z koniem w ręce. Szkoda czasu na niepotrzebne awantury o grafik oraz frustracje, bo “wszyscy płacą tyle samo”. Nie chcesz trenować i jeździć sportowo, poszukaj kameralnej stajni nastawionej na jazdę rekreacyjną. Taka sama zasada powinna działać w drugą stronę – chcesz trenować, a większość osób w stajni jeździ rekreacyjnie albo skupia się na pracy z ziemi – dostosuj terminy swoich treningów do większości, szczególnie jeśli dotyczy to skoków. 

Stajenna infrastruktura

Sprawdź:

  • czy stajnia oferuje dostęp do myjki,
  • czy stajnia ma odpowiednie, zadaszone miejsce do zabiegów około weterynaryjnych, a także do werkowanie/podkuwania konia,
  • czy w paszarni jest czysto i panuje porządek i jak przetrzymywana jest pasza,
  • jak przetrzymywana jest słoma i siano — niestety wiele stajni trzyma słomę i siano na poddaszu, co nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na kurz, szczególnie dla koni z problemami oddechowymi i alergicznymi,
  • czy pensjonat ma parking,
  • czy są pomieszczenia socjalne — toaleta, umywalka, dostęp do ciepłej wody, miejsce, w którym można zaczekać na weterynarza,
  • czy na terenie obiektu jest apteczka i czy są odpowiednie warunki do przechowywania leków — jeśli nie, to zastanów się jak tę kwestię rozwiązać,
  • czy jest dobrze wentylowana siodlarnia,
  • czy stajnia ma monitoring lub stróża,
  • czy stajenny nie jest osobą z przypadku — to on będzie spędzał najwięcej czasu z twoim zwierzakiem i powinien mieć minimum wiedzy dotyczącej chowu koni, aby móc poinformować cię o zmianie w zachowaniu lub niepokojących objawach, które mogą być zwiastunem poważnych problemów zdrowotnych.
  • czy podłoże na maneżu jest odpowiednio otrzymywane (równane i polewane wodą) i czy nie stoi na nim woda.

Jeśli ponad połowa powyższych kryteriów jest spełniona, to gratuluję, możesz wprowadzać się z koniem. Oczywiście stajni idealnych nie ma, wszędzie zdarzają się niedopatrzenia lub wypadki i tutaj ważna jest umiejętność komunikacji i przedstawiania swoich potrzeb. Bez chęci dialogu między właścicielem konia a właścicielem stajni i innymi pensjonariuszami, nie można mówić o udanej współpracy. Warto też podpisać umowę o pensjonat dla konia, w którym obie strony zostaną poinformowane o zakresie usług i obowiązków. Na zakończenie pamiętaj — jesteś klientem, a nie petentem, ale zachowuj się z kulturą i szacunkiem do czyjejś pracy i innych opiekunów. W końcu każdy przyjeżdża do stajni, by spędzić miło czas i się odstresować.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Niedawno opublikowane