Co jest miarą końskiego szczęścia i jak to sprawdzić?
Empatyczni ludzie mają na uwadze szczęście i samopoczucie innych. Takie samo podjeście mają także do zwierząt, którymi się opiekują. W tym artykule dowiesz się, co jest miarą końskiego szczęścia i jak sprawdzić, czy twój koń jest zadwolony z życia.
Sczęśliwy koń musi żyć … jak koń
Aby koń był szczęśliwy muszą zostać spełnione trzy elementy wynikające z przynależności do gatunku:
- Konie muszą mieć kontakt z innymi końmi.
- Konie muszą mieć codziennie możliwość swobodnego ruchu na odpowiednio dużej przestrzeni.
- Konie muszą mieć swobodny dostęp do paszy objętościowej i wody.
Jeśli zapewniasz swojemu zwierzakowi te podstawowe i niezbędne elementy bytowe na pewno sprawiasz, że czuje się szczęśliwy. Jakkolwiek okrutnie to brzmi, my – ludzie nie jesteśmy zbytnio potrzebni koniowi do szczęścia.
Nie zmienia to faktu, że warto zadbać o relacje i sprawić by koń lubił przebywać w naszym towarzystwie i czuł się zrelaksowany.
Szczęśliwy koń to zrelaksowany koń
Konie, jak i ludzie, jeśli są poddani ciągłemu stresowi chorują fizycznie i psychicznie. Bycie zrelaksowanym jest podstawą dobrego samopoczucia.
Jak wygląda zrelaksowany koń?
- jest spokojny
- ma lekko przymknięte oczy, „miękkie” spojrzenie
- szyja jest obniżona
- uszy lekko rozłożone na boki
- nie ma zmarszczek wokół oczu
- przeżuwa
- dolna warga jest luźna
- jedna tylnia noga jest odciążona – oznaka odpoczynku
Bycie razem
Oczywiście konie są bardzo wrażliwe i czujne z natury. Dzięki ciągłemu “monitoringowi” otoczenia są w stanie wykryć “anomalia”, które mogą stanowić dla nich potencjalne zagrożenie. Aby móc odpocząć, potrzebują ochrony stada. Koń może być w pełni szczęśliwy, jeśli ma możliwość przebywania z przedstawicielami swojego gatunku.
Relacje w stadzie oparte są na hierachii – każdy zna swoje miejsce. Zawsze w stadzie występują konie które są wysoko i nisko. Aby słabsze osobniki mogły czuć się komfortowo, muszą mieć dostęp do zasobów. Jeśli jest ich za mało, będą przeganiane przez jednostki stojące wyżej w hierarch. Dlatego tak istotne jest zapewnienie odpowiednej ilości siana i łatwego dostępu do wody dla każdego konia.
Konie, który dobrze czują się swoim towrzystwie i stanowią dobrane stado, odpoczywają na leżąco, bawią się, wchodzą w interakcje, poddają się wzajemnej pielęgnacji. Warto wykorzystać tę potrzebę. Czyszczenie konia – szczotkowanie i drapanie najbardziej swędzących miejsc jest dobrym sposobem na zdobyciu plusików u swojego zwierzaka.
Aby relacja koń-człowiek układała się dobrze i koń był zrelaksowany w naszym towarzystwie, warto spędzać niezobowiązująco czas – nie wymagać, tylko być obok. Wystarczy usiąść i obserwować konie na padoku, tak aby stać się integralną częścią ich otoczenia. Aby stworzyć więź i zdobyć zaufanie, konie muszą wiedzieć, że mogą się zrelaksować w twoim towarzystwie.
Więcej o relacji człowieka z koniem dowiesz się w artykule Lubi, kocha, szanuje – o relacjach między koniem, a człowiekiem
Złota klatka i trening
Jeśli zastanawiamy się, czy koń jest szczęśliwy, warto wziąć pod uwagę warunki w jakich żyje i jak spędza dzień.
Nawet najpiękniejsza i najbardziej zadbana stania nie zastąpi pobytu na pastwisku lub padoku. I nie mam tu na myśli pojedynczej kwaterki albo boksu z tzw. ogródkiem.
Konie, które spędzają dwie trzecie dnia w boksie, bo są “sportowe”, z pewnością nie są szczęśliwe. Nierzadko taki chów w połączeniu z intensywnym treningiem jest przyczyną chorób i problemów behawioralnych, takich jak tkanie, łykanie, wrzody. Przetrenowanie naraża konie na urazy i kontuzje.
Szczęśliwy koń to zdrowy koń
Warto podejść do tematu zdrowia holistycznie:
- Zdrowie konia zaczyna się od jego diety, na którą powinna składać się dobra jakościowo pasza objętościowa w ilości 2% jego masy ciała dziennie i dodatek witaminowo mineralny. Resztę (treściwe i suplementy) dobieramy do indywidulanych potrzeb konia. Należy również monitorować kondycję – przekarmianie konia (nawet jeśli wynika z troski) jest tak samo złe jak i niedożywnie. Trudniej konia odchudzić niż podtuczyć.
- Ruch to zdrowie – pamiętajmy o regulranych ćwiczeniach dostosowanych do wieku i zdrowia konia, tym bardziej jeśli sporą część dnia przebywa w boksie.
- Zdrowie psychiczne jest równie ważne co kondycja fizyczna – zadbajmy o potrzeby bytowe konia, a także stymulujmy jego umysł. Konie szczęśliwe chętnie się uczą, lubią pracę z człowiekiem, potrafią się skupić i podążać za wskazówkami.