Obserwuj

Duży brzuch u konia – przyczyny

Duży brzuch to częsta końska przypadłość. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny i jak poradzić sobie z tym problem.
4 listopada, 2022
3 minut czytania

Na pewno nie raz widziałeś konia, który wglądał jak źrebna klacz, a okazywał się być wałachem. Prawdopodobnie taki koń miał również widoczne żebra i ogólnie nie wyglądał dobrze – nie miał mięśni grzbietu, zadu, a jego sierść była matowa.

Duży obwisły brzuch nie świadczy o otyłości tylko wręcz przeciwnie, o braku dostępu do dobrej jakościowo paszy objętościowej, czyli siana. Brzuch jest rozdęty ponieważ jelita wypełnione są dużą ilością niestarownego włókna. Konie, które mają “sianobrzuszek” (hay belly) są w złej kondycji:

  • nie mają mięśni grzbietu i szyi
  • mają widoczne żebra
  • mają matową sierść

Przyczyny dużego brzucha

Główną przyczyną dużego brzucha u koni jest zadawanie wysokowłóknistego siana, które pozyskano z dojrzałych traw po wykłoszeniu. W miarę dojrzewania trawa zawiera coraz więcej włókna. Siano z roślin starych – koszonych po okresie kwitnienia, ma mniejszą wartość pokarmową, gdyż zawiera więcej ligniny, celulozy i hemicelulozy. Takie siano jest zdrewniałe, wygląda jak wysuszone łodygi, jest kłujące, długo zalega w jelitach, co prowadzi do ich rozdęcia i powstania “sianobrzuszka”.

Siano z dużą zawartością włókna, jest pozbawione wielu składników odżywczych;  jest uboższe w białko i kalorie. Pamiętajmy, że budulcem tkanek są aminokwasy egozgenne; z punktu widzenia konia najważniejsza jest lizynyna. Jej brak uniemożliwia nabudowanie mięśni i artrofie.

Innymi przyczynami dużego brzucha są zaburzenia flory bakteryjnej w jelicie grubym, przez co proces fermentacji nie przebiega prawidłowo, zarobaczenie,  a u koni starszych jest to jeden z objawów zespołu Cushinga.  

Przy zaburzeniach flory bakteryjnej i zarobaczeniu nawet zadając dobrej jakości paszę objętościową, koń nie będzie przyswajał składników pokarmowych i co w efekcie prowadzi do obniżenia kondycji fizycznej. 

Innymi objawami słabej pracy jelit i robaczycy, oprócz wiszącego dużego brzucha, są:

  • kolki
  • woda kałowa
  • wzdęcia
  • zapalenie jelita
  • spadek masy ciała
  • zły stan skóry i sierści
  • stany zapalne

Wiszący brzuch można także zaobserwować u starszych koni, które nie pracują albo miały przerwę w treningu. Wynika to ze słabych mięśni grzbietu oraz podbrzusza. Aby je wzmocnić, koń musi mieć zapewnione regularne ćwiczenia w odpowiednim tempie (stopniowo zwiększanym). Podczas treningu należy pracować nad rozluźnieniem, zaangażowaniem zadu, przejściami, warto włączyć jazdę na drążkach i cavaletti a także urozmaicić trening wyjazdami w teren.

Jak pozbyć się dużego brzucha?

  1. Jeśli koń ma wzdęty brzuch, po pierwsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 
  2. Zmień siano, ale pamiętaj aby robić to stopniowo, gdyż każdorazowa nagła zmiana paszy (zarówno objętościowej, jak i treściwej) zmienia florę bakteryjną, co zaburza proces trawienia. Zacznij podawać siano o większej wartości odżywczej, z trawy z pierwszego pokosu w trakcie kwitnienia. Takie siano ma więcej energii i białka. Koń będzie pobierał mniejsze ilości, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie energetyczne. Siano zawierające więcej liści, niż suchych, zdrewniałych łodyg jest bardziej strawne i nie zalega długo w przewodzie pokarmowym. Pamiętaj, że duży brzuch i słaba kondycja konia nie są oznaką otyłości, tylko braku odpowiednich składników pokarmowych.
  3. Pamiętaj o regularnym odrobaczaniu. Jeśli mimo profilaktyki koń dalej ma duży brzuch, chudnie, nie umie utrzymać masy, pojawia się woda kałowa warto zrobić badanie kału, aby sprawdzić jakie pasożyty atakują konia i dobrać środek z odpowiednią substancją czynną.
  4. Podawaj siano w ilości 2% masy ciała; konie które mają ograniczony dostęp do siana, lub siano jest złej jakości (spleśniałe, zakurzone) często wyjadają słomę, która ma małą wartość odżywczą i wypełnia jelita.
  5. Aby usprawnić pracę jelit podawaj probiotyki i prebiotyki. Drożdże to świetny dodatek – są prebiotykiem i źródłem białka, a także poprawiają strawność paszy.
  6. Trenuj z głową – konia, który miał przerwę w treningu, należy wdrażać do pracy stopniowo – najpierw zwiększamy długość treningu, później intensywność. Dobrym sposobem na powrót do regularnej pracy są spacery w ręce, a później z siodła, także lonża ale w prawidłowym ustawieniu, z zaangażowaniem zadu i na pewno nie trwająca godzinę. 
  7. Aby nabudować mięśnie konia sama praca nie wystarczy. Należy zapewnić w diecie dobrej jakości białko.

Źródła

Sz. Chrzanowski: Żywienie koni

Niedawno opublikowane