Obserwuj

Dzierżawa konia

Czym jest dzierżawa konia i na co zwrócić uwagę decydując się na zawarcie umowy z właścicielem konia.
12 grudnia, 2022
5 minut czytania

Wielu jeźdźców, szczególnie na początku swojej przygody z końmi, marzy o ich posiadaniu. Zakup konia nie jest możliwy dla każdego z różnych względów – przede wszystkim finansowych lub braku odpowiedniej ilości czasu. W takim przypadku dzierżawa może być dobrym pomysłem. W tym artykule dowiesz się, czym jest dzierżawa konia, jakie są opcje i na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na taki krok.

Czym jest dzierżawa konia?

Dzierżawa jest rodzajem umowy pisemnej lub ustnej, zawartej na określonych warunkach między dwiema osobami, w której jedna strona zgadza się na dzierżawę (wynajem) konia należącego do drugiej strony. Dzierżawcy gwarantuje użytkowanie konia, a właścicielowi umówiony czynsz lub inne świadczenie, np. trening konia.

Dzierżawa konia jest dobrym przygotowaniem przed zakupem. Dzierżawiąc, poznasz wszystkie obowiązki właściciela oraz zapoznasz się z miesięcznymi stałymi kosztami utrzymania. Dzięki temu sprawdzisz, czy faktycznie stać Cię i masz wystarczająco dużo czasu na takie długoterminowe zobowiązanie, jakim jest posiadanie konia.

Kiedy wziąć pod uwagę dzierżawę konia?

  • Masz już podstawową wiedzę i umiejętności, oraz swobodnie poruszasz się w trzech chodach i chciałbyś się dalej rozwijać.
  • Nie masz wystarczających środków na zakup dobrze wyszkolonego konia, a brak Ci doświadczenia i umiejętności w pracy z młodymi/surowymi końmi.
  • Nie masz wystarczająco dużo czasu aby codziennie zajmować się koniem, ale jazda w szkółce jest niewystarczająca – w takim wypadku dobrze sprawdza się współdzierżawa konia.
  • Nie chcesz robić sobie długoterminowych zobowiązań – łatwiej rozwiązać umowę dzierżawy niż sprzedać konia.

Rodzaje dzierżawy

Istnieją trzy formy dzierżawy konia:

  • pełna dzierżawa
  • współdzierżawa
  • bezpłatna dzierżawa

Pełna dzierżawa

Dzierżawca zwykle pokrywa wszystkie koszty związane z koniem (pensjonat, wyżywienie, rachunki weterynaryjne, kowal)  i może korzystać z konia, kiedy tylko chce. Pełna dzierżawa nie ogranicza czasu jazdy, a dzierżawiony koń może uczestniczyć w zawodach lub innych wyjazdach (chyba, że umowa stanowi inaczej). Oprócz pokrycia wszystkich kosztów utrzymania, właściciel może zażądać rocznej opłaty za użytkowanie konia, zwykle jest to 25-30% wartości konia

Współdzierżawa

Dzierżawca ma mniej obowiązków, niższe koszty i ograniczony dostęp do konia – zazwyczaj w określone dni. W tego typu umowie będziesz “dzielić się” koniem z innym jeźdźcem lub właścicielem. W większości przypadków możesz jeździć konno trzy razy w tygodniu za stałą miesięczną opłatę – zwyczajowo jest to 50% ceny pensjonatu i innych kosztów związanych z utrzymaniem.

Bezpłatna dzierżawa

Dzierżawca ma konia do użytku nieodpłatnie, często w zamian za szkolenie/trening i opiekę.

Warunki dzierżawy

Dzierżawa jest rodzajem umowy i należy podejść do niej poważnie. Najlepszą opcją jest zawarcie umowy w formie pisemnej oraz umówienie wszystkich warunków przed jej podpisaniem. 

Na co zwrócić uwagę zawierając umowę dzierżawy?

  • kto za co płaci – pensjonat, pasza, profilaktyka zdrowotna, kowal;
  • ubezpieczenie konia – czy dzierżawca jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia;
  • roczna wysokość opłaty za dzierżawę;
  • warunki wypowiedzenia umowy;
  • ograniczenia dotyczące szkolenia, treningów, wyjazdów, startów w zawodach;
  • częstotliwość jazd;
  • opieka i korzystanie z konia osób trzecich (znajomych, rodziny dzierżawcy)
  • postępowanie w przypadku niemożliwości korzystania z konia w wyniku jego kontuzji, choroby lub śmierci.

Jeśli jako dzierżawca będziesz zobowiązany do pokrycia kosztów leczenia konia, przed podpisaniem umowy, warto aby weterynarz zbadał zwierzę, aby mieć pewność, że w momencie podpisania umowy jest zdrowe.

Warto również rozważyć wykupienie ubezpieczenia dla siebie i konia.

Pamiętaj, że jako dzierżawca jesteś odpowiedzialny za zapewnienie odpowiedniej opieki – regularnych wizyt w stajni, czyszczenie, trening lub inną aktywność fizyczną konia, oraz za wypełnienie innych czynności, określonych w umowie.

Wady i zalety dzierżawy konia

ZaletyWady
daje poczucie posiadania konianie jesteś właścicielem – nie możesz robić z koniem, co chcesz, nawet jeśli działanie ma na celu polepszenie dobrostanu; nie jesteś osobą decyzyjną.
możesz jeździć na jednym koniuosoby początkujące powinny zbierać doświadczenie jeżdżąc na różnych koniach
wymaga mniej zaangażowania – łatwiej wypowiedzieć umowę, niż sprzedać konia, jeśli się okaże, że nie podołasz dzierżawie ze względów finansowych, osobistych lub braku czasuprzy współdzierżawie masz ograniczoną dostępność do konia
możesz jeździć na dobrze wyszkolonych koniachkoszty dzierżawy mogą  ograniczyć rozwój osobisty – mniejsza ilość jazd z trenerem
czasem istnieje opcja dzierżawy konkretnego konia przed jego zakupem –  możesz go poznać “od podszewki” musisz się “dzielić” koniem z inną osobą; możesz się również bardzo przywiązać, a właściciel postanowi zakończyć dzierżawę z różnych względów, np. sprzedać konia

Wskazówki dotyczące dzierżawy

  1. Dobra komunikacja między właścicielem a dzierżawcą to podstawa współpracy – oboje powinniście ustalić jasne warunki korzystania z konia.
  2. Nie dzierżaw konia, jeśli jesteś początkującym jeźdźcem i nie stać Cię jednocześnie na dzierżawę konia oraz naukę jazdy konnej; niektóre umowy wymagają cotygodniowych treningów z trenerem – często wskazanym przez właściciela.
  3. Znajdź konia, który odpowiada Twoim umiejętnościom i preferencjom.
  4. Zawsze przetestuj konia przed podpisaniem umowy.
  5. Umowę dzierżawy zawieraj w formie pisemnej.

Podsumowując

Dzierżawa konia jest dobrą alternatywą dla osób które mają podstawowe doświadczenie w pracy z końmi ale nie mają wystarczająco dużo czasu lub pieniędzy na zakup swojego konia. Dzierżawa może dać tyle samo radości, co posiadanie konia przy mniejszych kosztach i mimo wszystko ograniczonej odpowiedzialności – jest mniejszym zobowiązaniem niż zakup. 

Ważne jest, aby znaleźć konia pasującego do charakteru, umiejętności jeździeckich, a także określić jakie się ma założenia odnośnie wspólnego spędzania czasu – wyjazdy w teren, regularne treningi sportowe, chęć startów na zawodach, praca z ziemi, jazda rekreacyjna.

Jeśli jesteś niedoświadczonym jeźdźcem, znajdź konia profesora lub mniej “gorącego”  wierzchowca, który da ci możliwość nauczenia się podstaw, tak aby wspólne spędzanie czasu było przyjemnością, a nie walką o przeżycie.

Niedawno opublikowane