Średnia długość życia konia
Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci rola konia w życiu człowieka uległa zmianie. Konie ze zwierząt gospodarskich zyskały status towarzyszących. Są członkami rodziny i pupilami, których los i zdrowie leży nam na sercu.
W przeszłości konie żyły średnio 20 do 25 lat ale obecnie ich długość życia wynosi między 25 a 30. Konie żyją dłużej dzięki właściwej opiece. Coraz chętniej też poświęcamy czas, aby poznać ich potrzeby wynikające z przynależności do gatunku. Zapewnienie odpowiedniego dobrostanu jest niezbędne dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.
Konie, którymi opiekuje się człowiek, żyją dłużej, niż dzikie konie. Mustangi dożywają średnio 15 lat. Nie wszystkie rasy mają taką samą długość życia. Konie mniejszych ras i prymitywne, jak fiordy, islandery, hucuły dożywają 30-35 lat.
Jednak tylko 0,6% koni umiera ze starości. Główną przyczyną śmierci są choroby oraz urazy. Po analizie wyników sekcji zwłok przeprowadzonych u 241 koni w wieku od 15 do 35, badacze w USA stwierdzili, że najczęstszą przyczyną zgonów były choroby układu pokarmowego. (Causes of Death in Older Horses Examined)
Kolejnymi głównymi przyczynami eutanazji były choroba Cushinga, kulawizna i ochwat, nowotwory i zaburzenia neurologiczne.
Najstarsze konie
Najstarszym koniem, jaki kiedykolwiek żył, był Old Billy – ogier rasy Shire. Przez całe życie ciężko pracował holując barki po kanałach rzecznych w Londynie w XVIII wieku. Na emeryturze spędził zaledwie kilka lat. Zmarł w wieku 62 i jest zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa, jako najdłużej żyjący koń na świecie.
Drugim najstarszym koniem był Sugar Puff – kuc szetlandzki. Urodził się w 1951 roku, zmarł w 2007 roku w wieku 56 lat.
Wiek konia w przełożeniu na wiek człowieka
Wiek konia | Odpowiednik wieku człowieka |
1 rok | 6,5 roku – przedszkolak |
2 lata | 13 lat – nastolatek |
3 lata | 15 lat |
4 lata | 20 lat – młody dorosły |
5 lat | 25 lat – dorosły |
10 lat | 35 lat – w średnim wieku |
15 lat | 45 lat |
20 lat | 60 lat – senior |
25 lat | 75 lat |
30 lat | 90 lat |
Na pierwszy rok końskiego życia przypada intensywny rozwój. Roczniaki to odpowiedniki 6 latków. Dwulatki to nastolatki – mają 13 lat w ludzkiej skali. Na jeden rok konia w wieku od 2 do 5 lat przypada 5 lat ludzkich. Aby obliczyć odpowiednik wieku dorosłego konia należy pomnożyć jego wiek przez 2,5 lub 3.
Etapy dojrzałości u koni
Na cykl życia konia składają się 4 fazy:
- narodziny
- dorastanie i wiek młodzieńczy (adolescencja)
- dorosłość
- starość
Źrebakiem nazywamy konia od urodzenia do odsadzenia (odłączenia od matki). W stadninach źrebięta zwykle odsadza się w wieku 6 miesięcy. Takie konie to odsadki. Kiedy kończą rok nazywamy je roczniakami, a kiedy mają dwa lata odpowiednio dwulatkami.
Konie przez pierwsze dwa lata rosną bardzo intensywnie. Wyglądają nieproporcjonalnie i brakuje im koordynacji. W wieku 3 lat tempo wzrostu zwalnia, ale nie jest zakończone.
Końska młodzież w wieku 3-4 lat nazywana jest potocznie młodziakami. To wtedy większość koni zaczyna pracę w klasycznych konkurencjach jeździeckich, aczkolwiek coraz więcej osób skłania się do rozpoczęcia treningów i pracy pod siodłem kiedy koń osiągnie właściwą dojrzałość, średnio w wieku 4-5 lat.
Konie mniejszych ras i prymitywne dojrzewają później niż konie gorącokrwiste. Rasy zimnokrwiste są już dojrzałe w wieku 4 lat.
Konia w wieku 10 lat uważa się za dojrzałego – w średnim wieku, a 20 latka za seniora. U koni, jak i u ludzi, można zauważyć symptomy starzenia się.
Oznaki starzenia się koni
- problemy z utrzymaniem linii mięśni grzbietu
- atrofia mięśni
- siwe włosy w grzywie i ogonie
- wolniejsze żucie
- problemy z zębami
- problemy z utrzymaniem kondycji, szczególnie w okresie zimowym
- stany zapalne stawów
- sztywny chód
- problemy z termoregulacją zimą
Co wpływa na długość życia konia?
Nie ma jednego czynnika, który decyduje o końskiej długowieczności. Z pewnością długość życia jest uwarunkowana genetycznie i zależy od rasy konia.
Obciążenie pracą ma również ogromny wpływ na końskie zdrowie. Mamy wiele ras, które są hodowane do określonych zadań i dyscyplin sportowych.
Na pewno konie sportowe, w ciężkiej pracy są bardziej narażone na kontuzje i ich organizmy szybciej się eksploatują. Niestety bywa też i tak, że konie które uległy kontuzji wykluczającej z użytkowania albo nie przynoszą już dochodów ani na torze ani na parkurze lub nie mogą pracować w szkółce lub ciągnąć bryczki z turystami, nie mają zapewnionej należytej opieki i tzw. “emerytury”, kończąc swoje życie jako kotlet lub karma dla psa.
Właściwa pielęgnacja oraz opieka weterynaryjna z pewnością wpływa na długość i komfort życia konia. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o końskich potrzebach przeczytaj artykuły:
Prawidłowe żywienie to klucz do końskiego zdrowia. Obszerne informacje na ten temat znajdziesz w artykule
Większości chorób wpływających na długość życia konia można byłoby uniknąć, gdyby konie były karmione zgodnie z ich naturą i pracą układu pokarmowego.
W tym artykule poznasz podstawy właściwego żywienia koni:
Tutaj przeczytasz o najczęstszych błędach żywieniowych
Czy można wydłużyć końskie życie?
Starzenie się jest procesem fizjologicznym, którego nie da się uniknąć. Nikt nie wymyślił eliksiru nieśmiertelności, jednak jest wiele dobrych praktyk, wspierających zdrowie i witalność konia:
- profilaktyka dentystyczna – zepsute zęby, ropnie, nie tylko uniemożliwiają pobieranie pokarmu, ale są przyczyną stanów zapalnych w całym organizmie i chronicznego bólu;
- odpowiednie żywienie – stały dostęp do paszy objętościowej i świeżej wody, ograniczenie skrobi (zbóż) w diecie konia, suplementacja witaminami i minerałami;
- przestrzeganie kalendarza odrobaczania i szczepień;
- dbanie o kopyta – regularne werkowanie;
- regularny ruch i trening dostosowany do wieku i kondycji konia – jest on niezbędny aby zapewnić produkcję mazi stawowej, szczególnie u koni ze zwyrodnieniami i stanami zapalnymi stawów;
- chów zgodny z potrzebami bytowymi – jak najdłuższe padokowanie, dostęp do pastwiska, kontakt z innymi końmi, nieprzetrzymywanie koni w boksie;
Podsumowując
Średnia długość życia koni wynosi od 25 do 30 lat. Jednak ich długowieczność i witalność zależy od naszej opieki. Odpowiednie warunki bytowe, dieta, opieka medyczna, ruch przyczyniają się do poprawy długości i jakości życia.