Obserwuj

Jak przestać kupować. 10 sposobów na jeździecki minimalizm.

Utrzymanie konia to spore obciążenie w miesięcznym budżecie. W artykule dowiesz się, jak przestać kupować nowe rzeczy i zacząć oszczędzać.
24 czerwca, 2022
2 minut czytania
Zdjęcie @Christian Wiediger

W obecnej sytuacji ekonomicznej dla części opiekunów koszty utrzymania konia stają się na tyle wysokie, że poważnie myślą o sprzedaży lub dzierżawie wierzchowca. Rozwiązaniem problemów finansowych dla niektórych może być ograniczenie konsumpcji i wydatków, na rzeczy które nie stanowią kosztów stałych związanych z opieką nad koniem.

Jak przestać kupować?

  1. Poznaj motywacje:
  • dlaczego kupujesz rzeczy, które nie są niezbędne. Wpływ na twoje zakupowe decyzje może mieć wiele czynników: jest to rodzaj hobby, social media, stres;
  • dlaczego nie chcesz kupować: chęć zaoszczędzenia pieniędzy, chęć zwiększenia ilości treningów, zmiana priorytetów (np. leczenie/rehabilitacja konia), ograniczenie ilości rzeczy, chęć ochrony środowiska;
  1. Zrób listę rzeczy, które kupujesz ale nie potrzebujesz (ty i koń), np: cukierki, suplementy, kolejny czaprak/ochraniacze/derka, nowe bryczesy i zweryfikuj wydatki.
  2. Pomyśl o alternatywnych rozwiązaniach – co możesz zrobić, aby nie kupować rzeczy, na które masz ochotę, np: zrobić porządek w pace, być może znajdziesz tam zapomniane skarby, możesz też zapytać znajomych, czy posiadają taką rzecz i nabyć w drugim obiegu lub wymienić za coś, czego nie potrzebujesz.
  3. Ustal kryteria finansowe – ile jesteś w stanie i chcesz wydać na tę rzecz.
  4. Przestań obserwować osoby/konta które zachęcają do robienia zakupów i dają pretekst, np. nowa kolekcja czapraków, derek; usuń aplikacje sklepów on-line.
  5. Obserwuj konta na social media osób, które mają podobny mindset – minimalizm, intencjonalne podejmowanie decyzji, żywienie i chów koni w zgodzie z naturą; 
  6. Planuj wydatki:
  • zrób listę wydatków stałych 
  • określ miesięczny budżet i go nie przekraczaj 
  • zrób listę rzeczy, których potrzebujesz dla konia i do niej dopasuj listę zakupową: 
    • rzeczy, których potrzebujesz regularnie, 
    • rzeczy, których będziesz potrzebować w przyszłości – warto wcześniej przygotować się do “grubszych” wydatków, np. jeśli derkujesz konia i derka wymaga wymiany, to odkładaj przez parę miesięcy określoną kwotę na zakup nowej lub przejrzyj ofertę latem (może być taniej);
  1. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem konkretnej rzeczy, stosuj zasadę “następnego dnia” (prześpij się z decyzją zakupową), albo 30 dni – często okazuje się, że w ciągu miesiąca zupełnie zapominasz, o tym, co wydawało ci się niezbędne.
  2. Jeśli kupujesz tylko dlatego, że rzecz jest przeceniona i masz wrażenie, że jest to “nadzwyczajna okazja” zadaj sobie pytanie, czy kupisz tę rzecz za 10-krotność tej kwoty.
  3. Stosuj zasadę “jedno wchodzi, drugie wychodzi”. Możesz kupić taką rzecz, pod warunkiem, że podobna, którą posiadasz zostaje oddana/odsprzedana.

Nawet jeśli nie musisz martwić się o finanse, warto zweryfikować wydatki i świadomie podejmować zakupowe decyzje. Z doświadczenia wiem, że produkty marek premium stosunkowo łatwo odsprzedać, natomiast trzeba pamiętać, że tracą swoją wartość zaraz po wyjściu ze sklepu lub po pierwszym użyciu. Nie zawsze rzeczy które kupione są za stosunkowo niewielkie pieniądze są ich warte – liczy się stosunek ceny do tego ile razy dana rzecz została użyta. 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Niedawno opublikowane