Pasożyty bytujące w układzie pokarmowym koni to nierzadki problem z którym borykamy się jako właściciele koni. Gdy jest ich za dużo potrafią siać spustoszenie w organizmie zwierzęcia, co może odbić się na zdrowiu a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci konia. Dlatego tak ważne jest profilaktyczne odrobaczanie.
Stajnie i padoki siłą rzeczy są pełne jaj pasożytów. Konie żyjące w stadach często zarażają się od siebie, wystarczy jeden zarobaczony osobnik, który wraz z wydalaniem odchodów rozsiewa jaja do środowiska. Dlatego bardzo ważne jest by regularnie dbać o czystość otoczenia w jakim przebywa koń, na padokach usuwać odchody, a w boksach codziennie sprzątać obornik i ścielić świeżą ściółką. Takie działanie, plus regularne odrobaczanie pozwala na znaczne ograniczenie ryzyka inwazji pasożytów u koni.
Aby odrobaczanie było skuteczne, powinno być przeprowadzane około cztery razy w roku, nie rzadziej niż co trzy miesiące. Źrebięta i młode konie są bardziej narażone na inwazje pasożytów, w ich przypadku odrobaczanie powinno odbywać się co 6-8 tygodni.
Środki, którymi odrobaczamy konie, powinny mieć zmienną substancję czynną, by zapobiegać wytwarzaniu się oporności pasożytów na lek – można stosować kilkakrotnie z rzędu środek z tą samą substancją czynną jednak później należy go zmienić.
W przypadku klaczy źrebnych odradza się odrobaczanie w pierwszych trzech miesiącach ciąży, później należy zwrócić uwagę na to, by środek był bezpieczny dla takiej klaczy. Pierwsze odrobaczanie końskiego noworodka powinno mieć miejsce po 4-6 tyg od urodzenia.
Na inwazje jakich pasożytów narażone są konie?
Najpopularniejsze końskie pasożyty to m.in.
- Glista końska
- Słupkowce małe
- Słupkowce duże
- Gzy końskie
- Tasiemiec
- Węgorek koński
- Owsiki
Schemat odrobaczania
Pierwsze odrobaczanie
Kwiecień – przed rozpoczęciem sezonu pastwiskowego.
Drugie odrobaczanie
Przełom lipca i sierpnia – środek sezonu pastwiskowego.
Trzecie odrobaczanie
Przełom września i października. Tutaj dobierz środek zwalczający larwy tasiemców.
Czwarte odrobaczanie
Późna jesień około 10-14 dni po pierwszych przymrozkach. Tutaj dobierz środek zwalczający larwy gzów.
Na rynku dostępne są preparaty jedno i dwuskładnikowe (łączące więcej niż jedną substancję czynną).
Iwermektyna, moksydektyna, abamektyna (postacie dorosłe) działają na dorosłe postacie i larwy glisty końskiej, nicieni, owsików i gzów.
Fenbendazol sprawdza się w przypadku dorosłych postaci glist, słupkowców i owsików.
Prazikwantel niweluje tasiemce.
W przypadku podejrzenia silnego zarobaczenia należy podać najpierw słabszy środek jednoskładnikowy, a dopiero później, po około 10-14 dniach, dwuskładnikowy – pozwoli to na stopniowe wyrzucanie pasożytów z organizmu zwierzęcia i może zapobiec ewentualnemu zatkaniu.
Pamiętajmy jednak, że każde odrobaczanie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii – szczególnie gdy inwazja pasożytów jest duża. Zleci on wówczas badanie kału w celu sprawdzenia co dokładnie siedzi w koniu, a następnie dobierze odpowiednią kurację odrobaczającą (w przypadku silnego zarobaczenia niestety nie wystarczy jednorazowe podanie leku).
Odrobaczanie środkami chemicznymi to obciążenie dla układu pokarmowego i wątroby. Warto w trakcie kuracji wspierać konia probiotykiem a po jej zakończeniu podawać przez jakiś czas ostropest plamisty – wspomaga on wątrobę.
Podsumowanie
- Konie odrobaczamy około cztery razy do roku co mniej więcej trzy miesiące.
- Źrebięta i młode konie są bardziej narażone na inwazje pasożytów, je należy odrobaczać co 6-8tyg.
- Na rynku są dostępne środki jedno i dwuskładnikowe a ich substancje czynne działają na różne odmiany pasożytów.
- Każde odrobaczanie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii!