Obserwuj

Koń dla dziecka

Czy zakup konia dla dziecka to dobry pomysł? Jakiego konia szukać i czym się kierować - tego dowiesz się w artykule.
12 kwietnia, 2024
3 minut czytania

Czy zakup konia dla dziecka to dobry pomysł? Jakiego konia szukać i czym się kierować – tego dowiesz się w artykule.

Większość osób decydujących na zakup konia dla dziecka, to rodzice którzy sami mają jeździeckie doświadczenie i chcą przekazać swoją pasję. Doświadczenie przy wyborze konia jest kluczowe, a rodzice “koniarze” wiedzą z jakimi obowiązkami wiąże się posiadanie konia.

Jeśli jednak sam nie jesteś pasjonatem koni, a twoje dziecko tak, to prawdopodobnie jesteś już zaprawiony w dojazdach do stajni przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Dzierżawa konia

Zanimi kupisz konia warto wydzierżawić go przynajmniej na 6 miesięcy, żeby sprawdzić, na ile Ty i twoje dziecko macie czas na regularne wizyty w stajni, nie tylko związane z jazdą konną. Przy pełnej dzierżawie będziesz ponosić wszystkie wydatki (pensjonat, opieka weterynaryjna, pasza, kowal) oraz wypełniać  obowiązki związane z opieką nad koniem. O dzierżawie konia przeczytasz w tym artykule – Dzierżawa konia

Ile wydać na konia dla dziecka?

Odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca – to zależy. Na pewno doświadczone konie, które są bezpieczne, a przy tym zdrowe, są w cenie, mogą kosztować ok 40-50 tys. zł. Jeśli kupujesz konia dla dziecka albo dla siebie i nie masz doświadczenia, to bezpieczeństwo powinno grać pierwszoplanową rolę, a nie cena. Być może masz nieograniczony budżet, ale zastanów się, czy pierwszym samochodem powinno być ferrari ????

Najlepiej decyzje zakupowe podejmij w konsultacji z instruktorem lub doświadczoną osobą. 

Wiek i wzrost twojego dziecka

Następnie ważnymi punktami są wiek i wzrost dziecka. Zazwyczaj dzieci do 12. roku życia jeżdżą na kucach do ok. 130 cm,  w wieku od 12 do 16 lat na kucach od 140 do 150 cm, a następnie od 16 roku życia przesiadają się na duże konie. 

Jeśli Twoje dziecko nie jest najwyższym ani najsilniejszym jeźdźcem, wybierz kua o wysokości ok 140 cm. 

W sporcie jeździeckim kuce podzielone są na grupy zależne od wzrostu kuca i wieku zawodnika:

  • Grupa A: kuc do 121 cm, zawodnik do 11 lat.
  • Grupa B: kuc do 131 cm, zawodnik 10-14 lat.
  • Grupa C: kuc do 141 cm, zawodnik 11-16 lat.
  • Grupa D: kuc do 149 cm, zawodnik 12-16 lat.

Zgodnie z przepisami PZJ na kucu może startować jedynie osoba do 16 roku życia włącznie.

Dla osób powyżej 16 roku życia wzrost  koni zaczyna się od 150 cm, nawet do 170 cm i więcej. Większość jeźdźców wybiera konie o wzroście między 160 a 170 cm w kłębie.

Wiek konia i jego doświadczenie

Kucyk dla dziecka musi mieć doświadczenie. Początkujący jeździec i niedoświadczony koń to nie jest dobre połączenie i może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Doświadczony koń lub kucyk nie powinien mieć mniej niż 10 lat. 

Nawet jeźdźcy z pewnym doświadczeniem popełniają często ten błąd – przeceniają swoje umiejętności, a potem mają problemy z dobrym prowadzeniem młodego konia.

Jeśli w ofercie widzisz hasła “z potencjałem’, “dobrze rokuje” to raczej nie jest to odpowiedni koń dla twojego dziecka.

Oprócz doświadczenia, ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie powinien być temperament konia. Powinien być spokojny i łagodny w obejściu, tak aby dziecko mogło bezpiecznie wykonywać czynności pielęgnacyjne. Powinien dać się prowadzić, ustępować miejsce w boksie, a także bez problemu obniżyć głowę do założenia kantaru lub ogłowia.

Co powinno umieć dziecko nim dostanie pierwszego konia?

Zarówno dzieci, jak i nastolatki oraz osoby dorosłe powinny bez problemu wykonać obsługę z ziemi – sprowadzić i zaprowadzić konia na pastwisko, wyczyścić, nakarmić, osiodłać, prawidłowo prowadzić. Warto również umieć wykonać proste ćwiczenia z koniem z ziemi (cofać, odesłać na koło, odangażować zad, przesunąć łopatki), dzięki którym opiekun uczy się prawidłowej komunikacji.

Czy rasa ma znaczenie?

W zasadzie rasa nie ma istotnego znaczenia, jeśli koń ma doświadczenie i łagodne usposobienie, jednak konie gorącokrwiste – araby i konie pełnej krwii angielskiej nie są polecane na pierwszego konia ze względu na swój temperament i dużą wrażliwość. Są to też często konie ekstrawertyczne o dużej energii, której początkujący, młody jeździec nie będzie potrafił wykorzystać.

Rasy propagowane jako najlepsze dla początkujących niekoniecznie są łatwe do kupienia w Polsce. FEI (MIędzynarodowa Federacja Jeździecka) wymienia następujące rasy: Morgan, American Quarter Horse, Kuc Connemara, Kuc Walijski, Islander. Z polskich ras warto zastanowić się nad koniem huculskim lub konikiem polskim. 

O tym jak nawiązać więź z nowym koniem przeczytasz tutaj – Jak nawiązać relacje z koniem

Wszystkim osobom, które chciałyby mieć swojego konia, a nie mają doświadczeń zakupowych ani nigdy nie opiekowały się koniem polecam e-booka “Projekt: Pierwszy koń”.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Niedawno opublikowane