Obserwuj

Węglowodany w diecie konia

Węglowodany stanowią kluczowy składnik diety konia ze względu na ich istotną rolę w dostarczaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
26 lipca, 2024
3 minut czytania

Rola węglowodanów w diecie

Węglowodany są podstawowym źródłem energii. Jest ona niezbędna do utrzymania temperatury ciała, funkcjonowania narządów, wytwarzania tkanek, poruszania się. Jest pozyskiwana ze strawionych i wchłoniętych z przewodu pokarmowego składników pokarmowych – węglowodanów, tłuszczy i białek. 

Węglowodany strukturalne i niestrukturalne (NSC)

Węglowodany dzielimy na strukturalne i niestrukturalne. Strukturalne budują ściany komórkowe roślin i nazywane są błonnikiem (włóknem). Niestrukturalne (NSC) to skrobia i cukier, które po hydrolizie są rozkładane na cukry proste – glukozę.

Cukry proste są wchłanianie z jelita cienkiego już po 1-3 godzinach od pobrania, dlatego są nośnikami szybko uwalnianej energii.

Energia pochodząca z celulozy (włókna roślinnego) i innych cukrów strukturalnych pochodzi z procesu fermentacji w jelicie grubym i jest do dyspozycji organizmu pod postacią lotnych kwasów tłuszczowych dopiero po 4-6 godzinach od pobrania paszy. Węglowodany strukturalne są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, zapewniając odpowiednią pracę żołądka i jelit. Koń powinien pobierać włókno w ilości 1,5-2% masy swojego ciała w suchej masie.

Dawki o prawidłowym stosunku paszy objętościowej i treściwej zapewniają równomierny dopływ składników energetycznych.

Czy NSC są złe?

Obecnie dużą popularnością cieszy się dieta bezzbożowa i niskocukrowa – na pewno niesie ze sobą wiele korzyści i jest niezbędna dla koni cierpiących na ochwat, PSSM, PPID, IR. Takie konie MUSZĄ być karmione paszą o niskiej zawartości NSC (poniżej 10%) i zwykle ich dieta musi być pozbawiona udziału zbóż. 

W przypadku koni, które są zdrowe, część racji żywieniowej oparta na ziarnie, może być wartościowa, pod warunkiem, że przestrzegamy norm, tj nie więcej niż 1 g skrobi na kg masy ciała konia na jeden posiłek i nie więcej niż 2 g dziennie.

Konie w treningu potrzebują glukozy do szybkiego uzupełnienia zapasów glikogenu w mięśniach. Spośród wszystkich zbóż najlepszą strawność i ma owies, natomiast kukurydza i jęczmień muszą zostać przetworzone, najlepiej termicznie.

Kiedy i ile podawać?

Ilość skrobi uznawana za bezpieczną i niepowodującą zaburzeń w układzie pokarmowym to nie więcej niż 2 g na kg masy ciała na dzień.

Badania wykazały, że karmienie treściwym o zawartości skrobi poniżej 1,1 g na kg/mc (na jeden posiłek) zmniejsza odpowiedź insulinową. Posiłek nie powinien przekrać 300g/100 kg masy ciała gdy zawarość skrobi w miksach jest na poziomie 30-40%, czyli koń o masie ciała 500 kg może dostać na jeden posiłek 1,5 kg mieszanki o obniżonej zawartości skrobi, lub max. 0,75 kg gdy zawartość skrobi przekracza 50%.

Należy zwrócić uwagę na odstęp czasowy pomiędzy posiłkiem treściwym a treningiem.

Skrobia, zawarta w ziarnie zbóż (owies, jęczmień, kukurydza), szybko podnosi poziom glukozy we krwi  (na czczo u konia wynosi 500-700 mg/l, po podaniu posiłku bogatego w skrobię i sacharozę wrasta do ponad 1000 mg/l) i wraca do stanu wyjściowego po 4-5 godzinach. Wysoki poziom glukozy we krwi reguluje insulina.

Insulina to hormon, który “nakazuje” mięśniom i narządom konia magazynować glukozę. Jeśli więc na początku ćwiczeń we krwi konia znajduje się insulina, koń nie jest w stanie zmobilizować zapasów glukozy, aby spalić i dostarczyć mięśniom paliwa podczas pracy (ponieważ insulina każe mięśniom magazynować a nie uwalniać całą glukozę). Zdolność konia do spalania tłuszczu jako źródła energii jest również zmniejszona, gdy występuje insulina. Podanie paszy bogatej w skrobię i cukier na 1-3 h przed treningiem, powoduje, że  koń szybko traci zapasy energii w mięśniach i szybko się zmęczy.

Podczas chwilowego wzmożonego wzrostu zapotrzebowania energetycznego (lub w wyniku niewystarczającej podaży energii) organizm korzysta z własnych rezerw zgromadzonych w mięśniach i wątrobie pod postacią glikogenu.

Podczas ruchu poziom glukozy początkowo się podnosi, jednakże w wyniku długotrwałej i wyczerpującej aktywności może obniżyć się poniżej krytycznej granicy. 

Podsumowując

Demonizowanie NSC jest niewłaściwe. Odpowiedni balans pomiędzy węglowodanami strukturalnymi a nie strukturalnymi jest kluczowy dla utrzymania prawidłowej kondycji konia. Nadmiar węglowodanów niestrukturalnych, zwłaszcza w formie prostych cukrów, może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość czy zaburzenia metaboliczne. Z kolei niedobór węglowodanów może prowadzić do spadku energii i niedożywienia.

Warto zatem zwracać uwagę na skład diety konia, zapewniając mu odpowiednią ilość węglowodanów, zarówno strukturalnych, jak i niestrukturalnych, aby zachować jego zdrowie i kondycję fizyczną. Dostarczenie odpowiedniej ilości energii poprzez węglowodany jest kluczowe dla utrzymania konia w dobrej formie i zapewnienia mu pełni funkcjonowania.

  1. https://feedxl.com/16-feeding-before-exercise/
  2. https://feedxl.com/is-grain-free-low-sugar-low-starch-always-the-way-to-go-for-horses/
  3. https://www1.agric.gov.ab.ca/$department/deptdocs.nsf/all/agdex9622/$FILE/feeding-working-and-performance-horses.pdf
  4. H. Meyer, M. Coenen: Żywienie koni

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Niedawno opublikowane