Końskie zakupy to jeden z przyjemniejszych aspektów posiadania konia. Zdarza się jednak tak, że właścicielki koni mają nadmiar niepotrzebnych rzeczy, a gdy przychodzi do udzielenia pierwszej pomocy przy naprawdę prozaicznym zranieniu, ba wyciągnięcia kleszcza – apteczka świeci pustkami. Dlatego skupimy się tylko na naprawdę niezbędnych dla konia rzeczach i stworzymy wyprawkę minimum.
Jako posiadaczka konia z przeszło 8 letnim doświadczeniem mogę śmiało nazwać się ekspertem końskich zakupów. Dorobiłam się tony niepotrzebnych rzeczy – derek, czapraków, ochraniaczy, patentów, podkładek, strzemion, szczotek itp. Uporządkowanie i eliminacja niepotrzebnych rzeczy zajęły mi dwa lata, ale wiązało się to przede wszystkiem ze zmianą sposobu myślenia na temat koni, ich treningu a przede wszystkim poznania ich potrzeb.
Niestety większość końskich właścicielek ma tendencję do kupowania “za dużo”, “na wszelki wypadek”, “bo takiego czapraka jeszcze nie mam”, “bo koleżanka poleca, to muszę też mieć”. Druga kwestia, szczególnie przy jednym koniu łatwo wpaść w zakupowy szał. Wszystkie te piękne końskie rzeczy wydają się nam niezbędne a w rzeczywistości to graty.
Jak uchronić się przed zbędnymi wydatkami?
- Ogranicz ilość zakupów do niezbędnego minimum.
- Podziel potrzebne rzeczy na grupy i zrób listę:
- Sprzęt do jazdy konnej
- Sprzęt do pracy z ziemi
- Sprzęt stajenno-pielęgnacyjny
- Apteczka
- Określ swój budżet – w przypadku “końskiego” hobby ceny sprzętu mają dużą rozpiętość.
- Zrób listę w excelu – proponuję wpisać wybrane rzeczy w wersji basic oraz premium. Tym sposobem porównasz ceny i zweryfikujesz, na co faktycznie warto wydać więcej, a na co mniej.
- Poszukaj sprzętu używanego w dobrym stanie na re-volta.pl lub grupach na FB – Sprzedam/kupię sprzęt jeździecki – szczególnie dotyczy to derek, czapraków, podkładek, ochraniaczy, popręgów, strzemion – można trafić na markowe “perełki” w bardzo atrakcyjnej cenie.
- Część wyprawki skompletuj przed przywiezieniem konia. Dotyczy to przede sprzętu stajennego, środków do pielęgnacji i apteczki. Niektóre rzeczy są dostępne tylko w internecie, albo mają dłuższy czas dostawy, a sklepy stacjonarne nie zawsze dysponują od ręki interesującym nas asortymentem.
Poniżej przedstawiam listę niezbędnych rzeczy podzieloną wg kategorii.
Sprzęt do jazdy konnej
- siodło – musi być bezwzględnie dopasowane do konia. Temat dopasowania siodła jest tak istotny i obszerny, że wymaga osobnej analizy. Jeśli nie wiesz dlaczego, koniecznie przeczytaj artykuł: Jak dopasować i wybrać siodło.
- popręg
- strzemiona
- 2 czapraki – najlepiej dobrej jakości, nie za grube, bawełniane, sztywne, z wycięciem na kłąb (o anatomiczny kształcie)
- ew. podkładka pod siodło – mattes (podkładka z owczej wełny) szczególnie jeśli mamy za szerokie siodło, ew. podkładka żelowa lub korekcyjna z kieszeniami. Stosowanie podkładek jest kwestią dyskusyjną (szczególnie korekcyjnych), gdyż siodło powinno być dopasowane do konkretnego konia, jednak z doświadczenia wiem, że jest to jeden z najtrudniejszych aspektów kompletowania sprzętu.
- ochraniacze – do treningu skokowego typu skorupy lub do jazdy “po płaskim” typu strychulce. Osobiście ich nie używam, chociaż swego czasu miałam niezliczone ilości – uważam, że do jazdy “po płaskim”, jeśli koń się nie strychuje, są zupełnie niepotrzebne. Odradzam używanie polarowych owijek (często kupowanych tylko i wyłącznie dla efektu wizualnego pod kolor czapraka) oraz ochraniaczy na padok. Wyjaśnienie dlaczego znajdziesz w tym artykule.
- kaloszki – jeżeli koń jest kuty
- ogłowie (plus wędzidło, jeśli używamy kiełzna)
Sprzęt do pracy z ziemi
- lonża,
- ew. kawecan – jeśli faktycznie zamierzasz lonżować konia zgodnie z jego biomechaniką – nie mówię o gonieniu go w kółko,
- lina krótka – 3,5 m – na spacer w ręce lub do pracy z ziemi,
- halter (kantar sznurkowy) – koniecznie trzeba zaznajomić się z anatomią głowy konia i położeniem nerwów, gdyż supełki wywierają właśnie ucisk na nerwy. Haltera używamy tylko i wyłącznie do pracy z ziemi lub spacerów w ręce z koniem. Halter nie jest kantarem i nie spełnia takiej roli. Koniecznie sprawdź, jak go prawidłowo wiązać i jaką pełni rolę w treningu. Nigdy nie wypuszczaj konia na padok w kantarze sznurkowym!
- carrot stick/bat do lonżowania – baciki są przedłużeniem naszej ręki, a nie narzędziem służącym do wymierzania kary!
Sprzęt stajenno-pielęgnacyjny
- derka polarowa – przydatna do odprowadzenia potu po treningu, można ją zastąpić derką z microfibry, która świetnie może sprawdzić się jako derka do ochłodzenia konia, oczywiście po uprzednim zmoczeniu, jeśli koń ma objawy udaru lub przegrzania. Warto aby derka miała odpinane pasy – może być użyta jako stajenna, albo pod derkę padokową – jeśli koń potrzebuje takiego wsparcia – głównie w przypadku choroby.
- ewentualnie derka padokowa przeciwdeszczowa – jeżeli koń ma problemy z utrzymaniem masy, marznie, lub jest chory. Uważam, że derkowanie konia nigdy nie powinno być podyktowane wygodą opiekuna i zapobieganiu tzw.”panierce” w okresie jesienno-zimowym, gdyż zaburza to naturalna termoregulację (artykuł).
- kantar (warto mieć zapasowy)
- uwiąz
- zestaw szczotek: magic brush, szczotka z naturalnego włosia miękka, szczotka do ogona, kopystka ze szczotką, ew. gumowe zgrzebło, ściągaczka do wody – zestaw minimum i wg mnie wystarczający. Można pomyśleć o komplecie na zmianę, gdyż szczotki należy czyścić i dezynfekować, szczególnie jeśli koń ma problemy dermatologiczne.
- środki do pielęgnacji: wcierka z arniki rozgrzewająca, glinka chłodząca, siarczan miedzi do kopyt, szampon, mokre chusteczki (polecam malacetic – oczyszczająco-odświeżające nasączone roztworem kwasu octowego, o właściwościach antybakteryjnych)
Apteczka
- rivanol
- octenisept lub inny preparat dezynfekujący
- bluespray/aluspray/spray ze srebrem koloidalnym/hydrożel na rany – do zabezpieczenia rany
- sól fizjologiczna w ampułkach
- manusan
- maść na otarcia
- biovetalgin (warto mieć w apteczce na wypadek kolki ale jest to lek podawany w iniekcji, należy zawsze skonsultować się lekarzem weterynarii przed samodzielnym podaniem w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia konia)
- termometr
- rękawiczki lateksowe
- nożyczki
- pęseta
- parę pampersów
- srebrna techniczna taśma
- wata gruba
- bandaże samoprzylepne (4-5 szt)
- gaza jałowa
- strzykawki i grube igły
- plastry
- środki przeciwbólowe dla nas