Obserwuj

Jak karmić nowego konia?

Mam nowego konia i nie wiem, jak go karmić? To częsty dylemat nowych właścicieli, szczególnie kiedy jest to ich pierwszy koń. W tym artykule zostaną przedstawione ogólne zasady, na co należy zwrócić uwagę karmiąc nowego konia i jak bezpiecznie zmienić dietę.
26 lutego, 2024
2 minut czytania

Nowego konia należy karmić przestrzegając ogólnych zasad, które zostały opisane w artykule: Podstawy żywienia koni dla początkujących i nie zmieniać  gwałtownie jego dotychczasowej diety.

Nagła zmiana sposobu karmienia jest przyczyną zaburzeń w mikroflorze jelita grubego i często prowadzi do kolki. Dotyczy to każdego typu jedzenia  – objętościowego i treściwego. 

Większość właścicieli jest świadoma, że zmiany paszy treściwej należy przeprowadzać stopniowo, to samo dotyczy wprowadzania konia na pastwisko. Z taką samą uważnością  powinniśmy włączać do diety również nowe siano. Zmianę siana również należy przeprowadzać stopniowo. Nawet jego długość i twardość może mieć wpływ na trawienie. 

Nagła zmiana paszy zazwyczaj dotyczy nowego konia. Idealnie byłoby aby poprzedni właściciel udzielił nam wszelkich informacji dotyczących diety, tak abyśmy mogli po przywiezieniu kontynuować sposób karmienia, a zmiany jakie chcemy wprowadzić, muszą przebiegać stopniowo i nie jednocześnie.

Za pewne nie dostajemy w wyprawce balota siana ;), więc nasz nowy koń od razu będzie miał zadane inne siano, dlatego dodajmy do diety probiotyki i prebiotyki, które pozytywnie wpłyną na pracę przewodu pokarmowego.

Warto, aby koń miał stały dostęp do siana, ale do małych porcji (nie stał przy balocie) dlatego najlepiej zadawać je w siatce z mniejszymi oczkami (np 5×5 cm). Dzięki temu również będziemy mieć pogląd na to, ile realnie koń zjada siana.  

Zapewnijmy też codzienną dawkę ruchu. Sam padok nie będzie wystarczający (szczególnie kiedy zwierzę stoi non stop przy paśniku). Warto zacząć pracę z ziemi, lonżowanie lub spacery w ręce. 

Jeśli koń dostawał posiłki treściwe, np. owies, nie zamieniajmy go od razu na musli, granulat czy inny typ włókna (wysłodki). 

Jak karmić nowego konia?

Jak zmieniać dietę?

Jeśli podanie nowego siana nie będzie wywoływało u konia dolegliwości, a chcemy wprowadzić inną paszę treściwą, również róbmy to stopniowo – najlepiej przez 3 tygodnie wg zasady:

1 tydzień: ⅔ “starego” jedzenia ⅓ “nowego”

2 tydzień: ½ starego i ½ nowego

3 tydzień: ⅓ starego i ⅔ nowego

Dla nowego konia zmiana otoczenia to spory stres – nowi opiekunowie, inne codzienne rutyny, nowe stado, nowe miejsce, dlatego minimalizujemy czynniki stresogenne, np. trening.

Ocena kondycji konia

Nowego konia warto pokazać weterynarzowi – oceni jego Body Condition Score, sprawdzi zęby, może zaleci morfologię i określi termin odrobaczania, które jest dodatkowym obciążeniem dla organizmu.

Jeśli jest to możliwe, warto prowadzić dzienniczek BCS i co tydzień, przez miesiąc mierzyć obwody, co pozwoli oszacować wagę, wg wzoru: (obwód kłody* x obwód kłody × długość*)/11880

*obwód konia mierzony od m-ca gdzie są ostanie włosy z grzywy, przez m-ce gdzie przebiega popręg; długość jest mierzona od barku do guza kulszowego.

Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy koń utrzymuje kondycję i czy należy wprowadzić do jego diety modyfikacje (zakładając, że kiedy go kupiliśmy jego BCS mieściło się w normie 4-6 wg 9 punktowej skali).

Podsumowanie

  1. Każdą zmianę w diecie przeprowadzaj stopniowo – okres adaptacji trwa średnio 3 tygodnie.
  2. Zmiana diety dotyczy zarówno paszy treściwej jak i objętościowej.
  3. Zmiana paszy objętościowej dotyczy zmiany siana na trawę (wprowadzenie konia na pastwisko) i odwrotnie, a także zmiany starego siana na nowe.
  4. Zmieniając dietę koniowi którego nie znasz, dowiedz się jak najwięcej  o sposobie karmienia u starego właściciela. 
  5. Monitoruj wagę i kondycję konia, rób regularne pomiary.
  6. Kontroluj podaż siana – najepiej zadawaj w siatce z mniejszymi oczkami.
  7. Wspomagaj układ pokarmowy w okresie adaptacji.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Niedawno opublikowane

Alergie u koni

Alergia u koni (jak u ludzi) to patologia (wadliwe działanie) układu immunologicznego. Alergia to nic innego jak odpowiedź organizmu przeciwko czynnikom środowiskowym,